Kongres i Targi proobronne „Pro Defense” (edycja 1, 2016) pod patronatem MON, MEN, MILWomen.pl, Polska-Zbrojna.pl i in.

min_macierewicz_pro_defense

Fot. MON, minister Antoni Macierewicz na Targach Pro Defense w Ostródzie (2 czerwca 2016)

W czwartek szef MON przebywał w Ostródzie, gdzie wziął udział w uroczystym otwarciu Targów Proobronnych „Pro Defense 2016”, którym towarzyszy zlot klas mundurowych oraz kongres organizacji proobronnych. W uroczystości uczestniczył również podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.

„Znaleźliście się tutaj nie dlatego, że ktoś Wam kazał. Nie znaleźliście się tutaj z niczyjego nakazu ani rozkazu. Jesteście tutaj dlatego, że przywiodła Was miłość Ojczyzny, przywiodło Was to, co jest najprostszą, najstarszą odpowiedzią na żołnierskie pozdrowienie – Ku chwale Ojczyzny. Za to Wam dziękuję.” – powiedział podczas apelu organizacji proobronnych szef MON.

Minister Antoni Macierewicz zwrócił się do uczniów szkół wojskowych słowami „Ojczyzna czekała na Was przez te wszystkie lata, kiedy Wojsko Polskie przeżywało czasy odsunięcia, kiedy Wojsko Polskie było pomniejszane, kiedy polski wysiłek obronny był lekceważony, kiedy polska duma i polski honor były w pogardzie. (…) Pamiętajcie, że to Wy będziecie tymi, którzy będą łączyli oddziały operacyjne z codziennym wysiłkiem obywateli. Dlatego Wasza rola jest tak fundamentalna.(…) We wrześniu rozpocznie się zaciąg do obrony terytorialnej. To Wy będziecie w tej obronie terytorialnej odgrywali najważniejszą rolę (…) Obronę terytorialną kraju musimy budować wszyscy. Musimy budować ją razem – państwo, armia, przemysł, władze lokalne, cały system wychowania i szkolnictwa.” – mówił szef MON podczas ceremonii otwarcia Pro Defense.

Pierwszego dnia Pro Defense w Ostródzie, podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, wspólnie z dyrektorem Gabinetu Politycznego MON Bartłomiejem Misiewiczem, otworzyli Kongres Organizacji Proobronnych Państw Członkowskich NATO i krajów partnerskich Sojuszu.

„To dla mnie wielki zaszczyt, że dziś mogę przed państwem wystąpić w imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Jak ważne są organizacje proobronne nie trzeba w tym gronie uzasadniać. W sytuacji narastającego zagrożenia w Europie kwestie związane z patriotyzmem i umiłowaniem Ojczyzny są Wam szczególnie bliskie.(…) Potrzeba, aby te wartości były zaszczepiane w jak największej ilości serc młodych ludzi. Chodzi o to, żeby to, co zostanie tu wypracowane na Kongresie przełożyło się na realne działania.” – powiedział podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski.

Dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz odczytał list ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza skierowany do uczestników spotkania.

„Po raz pierwszy w historii, w przededniu szczytu NATO w Warszawie, zorganizowaliśmy Kongres Organizacji Proobronnych Państw Członkowskich NATO. To data przełomowa dla ruchu proobronnego w Polsce i dla całego obszaru euroatlantyckiego. Zaprosiliśmy do jego udziału polskie organizacje proobronne oraz największe i wzorcowo działające organizacje państw członkowskich NATO. Są z nami także przedstawiciele wybranych krajów europejskiego kręgu kulturowego. Sytuacja międzynarodowa w sąsiedztwie Polski i jej sojuszników pokazuje, że potrzebne są nowe rozwiązania obronne, które włączą do systemu obrony kraju możliwie jak największą liczbę obywateli. Jest to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Kongres Organizacji Proobronnych Państw Członkowskich NATO to doskonała okazja, żeby o tym wszystkim porozmawiać. Chcemy dzielić się doświadczeniami i wypracować wspólną wizję przyszłej działalności. To szczególnie ważne w kontekście powstania w Polsce Obrony Terytorialnej. Potrzebne są nam najlepsze wzorce do stworzenia nowej struktury w Siłach Zbrojnych. Najważniejsze jest jednak wzajemne poznanie się i nawiązanie współpracy. Liczę, że Kongres będzie wstępem do długofalowej pracy na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa, po obu stronach Atlantyku.” – napisał w liście minister obrony narodowej.
„Pro Defense” – Relacja z Targów, Kongresu organizacji proobronnych i Konferencji MON: Targi w Ostródzie otworzył szef MON Antoni Macierewicz.„Obrona Terytorialna to szansa dla przemysłu” – powiedział szef MON i dodał, że nabór do Obrony Terytorialnej ruszy we wrześniu. Następnie, kierując swoją wypowiedź do uczniów klas mundurowych powiedział: „Jesteście tutaj, dlatego że przywiodła was tutaj miłość ojczyzny”. Podkreślił istotne znaczenie aktywności polskiej młodzieży w rozbudowie systemu obronnego państwa. „Odbudowujemy dzisiaj polską armię, a wy jesteście solą tego procesu, a Wy macie być fundamentem tej odbudowy, a wy macie uzupełnić, odtworzyć nie tylko siłę polskiej armii, ale i dumę, dążność, potrzebę, konieczność polskiego wysiłku zbrojnego i polskiej determinacji, by odbudować naszą siłę zbrojną.”

Następnie szef MON zwrócił się do organizacji proobronych deklarując im pomoc ze strony MON „Nikt wam za te mundury, za te buty, za to, co robicie nie dał ani grosza. (…) Liczę, że obrady tego kongresu – a obiecuję także, że będą mu towarzyszyły stosowne decyzje MON – ten stan rzeczy zakończą. Wasz wysiłek wart jest najwyższego wsparcia ze strony państwa polskiego i to wam obiecuję”.

Koncepcja stworzenia Obrony Terytorialnej została zatwierdzona przez ministra Macierewicza pod koniec kwietnia 2016. Na otwarciu „Pro Defense” w dniu 2 czerwca w Ostródzie minister ON poinformował, że podpisana już została decyzja o powołaniu dowództw i poszczególnych jednostek WOT oraz o powołaniu dowódców. Zadeklarował, że obrona terytorialna będzie najbliższej społeczeństwa, łącząc oddziały operacyjne Wojska Polskiego z codziennym wysiłkiem obywateli. Podkreślił, że członkowie organizacji proobronnych wezmą udział w czerwcowych ćwiczeniach Anakonda-16, największych po 1989 r.

Odnośnie bezpieczeństwa Polski i członkostwa Polski w NATO, przed lipcowym szczytem minister Macierewicz stwierdził „Naprawdę jesteśmy w przyszłości w stanie wyposażyć polską armię w nasz krajowy polski sprzęt i obronić Polskę przy pomocy naszej armii.” Odnośnie szczytu NATO – „Te obrady mają rozstrzygnąć o tym, czy Polska będzie bezpieczna, czy też ciągle będziemy poddani wątpliwościom, dyskusjom, cudzym, zewnętrznym rozstrzygnięciom. Jestem przekonany, że obrady NATO przypieczętują decyzje, które dotychczas zostały podjęte, decyzje o tym, że Polska jest równoprawnym partnerem w Sojuszu Północnoatlantyckim i tylko Polska i jej sojusznicy będą rozstrzygali o tym, gdzie będą stacjonowały wojska NATO, a nikt z zewnątrz nie będzie nam tego dyktował.” -zapewnił minister ON.

Pro Defense jest największym tego typu wydarzeniem w Europie, a portal MILWomen.pl jest Partnerem Medialnym I edycji Targów Proobronnych i Kongresu Organizacji Proobronnych z Polski i krajów członkowskich NATO, który potrwa do 5 czerwca. W katalogu „Pro Defense” nas nie widać, jak przystało na tzw. siły specjalne. W ciągu czterech dni uczestnicy akcji w Ostródzie mogą zobaczyc ofertę 120 wystawców i mogą brać udział w szkoleniach i warsztatach, a takze zobaczyć prezentacje i pokazy m.in. jednostek GROM i Formoza.

Kongres i Targi Pro Defense (edycja 1 w RP/UE, 2016) pod Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, MEN, Wojewody Mazursko-Warmińskiego, odbywają się w dniach 2-5 czerwca 2016r. w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie. Partnerem Strategicznym jest Polska Grupa zbrojeniowa (PGZ), a Partnerami Medialnymi są m.in. Defence24.pl, Polska-Zbrojna.pl i MILWomen.pl.

„Warto podkreślać rolę polskich producentów uzbrojenia, dlatego Partnerem Strategicznym wydarzenia została Polska Grupa Zbrojeniowa, której działalność pokazuje, że to co polskie jest dobre. Wszystkie przykłady tego jak ciekawe i skuteczne jest polskie uzbrojenie będzie można zobaczyć na naszych targach.” – mówi Piotr Czuryłło, Menedżer Projektu.

Pro Defense to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce i w Europie. Poświęcone będzie promowaniu obronności w Polsce, w tym także tworzeniu Obrony Terytorialnej RP, dlatego traktujemy je bardzo poważnie – mówił dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz podczas spotkania z dziennikarzami w dn. 30.05.2016 poświęconego Pro Defense w Ostródzie. „Będą to nie tylko pokazy dynamiczne jednostek specjalnych: Formozy czy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, ale także wystawa sprzętu, gdzie prezentować się będzie blisko 120 firm. Zdecydowana większość to firmy zbrojeniowe, oczywiście polskie. Tutaj głównodowodzącym będzie Polska Grupa Zbrojeniow. Podczas targów odbędzie się także część kongresowa, połączona z wystąpieniami prelegentów m.in. na temat obrony terytorialnej. Ważne jest także to, że w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie mamy potwierdzenia z ponad 10 krajów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Finlandii, Rumunii. Szacujemy, że w wydarzeniu Pro Defense weźmie udział blisko 15 tysięcy osób. Około 1,5 tysiąca stanowić będą uczniowie klas mundurowych. Warto zaznaczyć, że to wydarzenie będzie miało miejsce na miesiąc przed szczytem NATO.” – mówił podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz. Uczestniczący w briefingu prezes Stowarzyszenia Obronnego FIA Wierni W Gotowości Pod Bronią Karol Bandurski mówił, że na targach i towarzyszącym im kongresie będą przedstawiciele praktycznie wszystkich organizacji proobronnych w Polsce.

Kongres Organizacji Proobronnych Pro Defense, na którym udział zapowiedzieli przedstawiciele organizacji proobronnych z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i innych krajów europejskich, ma na celu m.in. wymianę informacji i doświadczeń, a także wypracowanie skutecznego modelu funkcjonowania systemu proobronnego w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Targi Pro Defense będą okazją do prezentacji sprzętu i wyposażenia do zwalczania zagrożeń, zapobiegania ich skutkom i niesienia pomocy poszkodowanym. Wystawcami na Pro Defense będą także producenci specjalistycznego sprzętu szkoleniowego, logistycznego, komunikacyjnego, ratowniczego i bezpieczeństwa osobistego oraz wszelkiego rodzaju produktów i usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obrony cywilnej.
Targom Pro Defense towarzyszyć będą liczne wydarzenia dodatkowe, wśród nich konferencje naukowe, sympozja, specjalistyczne panele dyskusyjne, kursy oraz warsztaty poświęcone tematom związanym z obroną terytorialną i cywilną.

Atrakcje podczas Targów Proobronnych Pro Defense – czołgi polskiej produkcji, samoloty i inny sprzęt latający, służby mundurowe oraz dynamiczne pokazy na wodzie i w powietrzu – to wszystko i jeszcze więcej będzie można znaleźć podczas pierwszych w Polsce Targów Proobronnych Pro Defense w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury już 2-5 czerwca 2016 r. w Ostródzie. Pierwszego dnia Pro Defense formacja Formoza na przyległym jeziorze zarówno na wodzie jak i w powietrzu, przy wykorzystaniu 2 śmigłowców, zademonstruje swoje możliwości i sprawność działań w pokazie dynamicznym. Żandarmeria przeprowadzi pokaz odbijania zakładników z porwanych autokarów. Kolejne dni to pokazy policji oraz szkolenie antyterrorystyczne dla urzędników państwowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w poszczególnych gminach i powiatach. Zostanie poruszony temat żołnierza przyszłości i technologii z tym związanych.

Na 14tys m2 będzie można obejrzeć sprzęty wojskowe, m.in. czołgi Leopardy, PT91 Twardy polskiej produkcji oraz Rosomaki – polskie wozy bojowe i wiele innych. Dla tych, którzy wolą sprzęt latający nie zabraknie atrakcji – pojawią się śmigłowce MI 24 oraz Sokół w wersji Głuszec. Cały ten sprzęt będzie można zobaczyć, dotknąć oraz zrobić sobie z nim zdjęcie. Na kolejnych 3tys m2 wszystkie możliwe służby mundurowe pokażą nowoczesną technikę wyposażenia służb. 2500 osób z klas mundurowych będzie uczestniczyć w biwaku, a każdy odwiedzający, który wykaże się żołnierską punktualnością, będzie mógł spróbować prawdziwej wojskowej grochówki oraz chleba pieczonego na miejscu w mobilnych piekarniach Wojska Polskiego.

Kreatywność armii RP/UE/NATO warunkuje różnorodność – termin wprowadzony przez amerykańskiego „ojca” kreatywności Edwarda de Bono. Według niego, najlepsze zespoły projektowe charakteryzuje różnorodność pod względem wieku, płci, wiedzy, doświadczenia. Czy wiedza dot. kreatywności jest wdrażana w Siłach zbrojnych RP? Rodzi się też pytanie, jakich ekspertów cywilnych poszukuje MON na potrzeby polskiej armii?

Kobiety w SZ RP i SZ NATO – Kobiety w krajach zachodnich studiowały na wojskowych uczelniach i wstępowały do wojska już od lat 60-tych, w Polsce dopiero od 1999 r. Obecnie w Wojsku Polskim kobiety-żołnierze służą od 28 lat, nie tylko w branży medycznej (lekarze, psycholodzy, pielęgniarki), ale także w lotnictwie, wojskach lądowych jako czołgistki, w radiolokacji i in.

Zobacz: film TVP Info, 2013 na licencji You Tube z okazji 25-lecia Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP, konferencji która odbyła się w Akademii Obrony Narodowej (Warszawa, Rembertów) „Kobiety w polskiej armii”

Szczegółowe informacje nt. Pro Defense można znaleźć na web’e: www.pro-defense.pl, www.mon.gov.pl i oczywiście w MILWomen.pl.

* PGZ – jest Partnerem Strategicznym Pro Defense – jeden z największych producentów sprzętu wojskowego, który inwestuje w rozwiązania i systemy o wysokim stopniu innowacyjności dla wszystkich rodzajów wojsk. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt państwowych przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nieruchomości i nowych technologii. Bazując na wieloletnim doświadczeniu i kompetencjach, PGZ jest jednym z największych koncernów obronnych w Europie Środkowej. Celami biznesowymi PGZ jest konsolidacja polskiego przemysłu obronnego z udziałem sektora publicznego i prywatnego oraz realizacja strategii, która skoordynuje działania biznesowe przejętych firm, zagwarantuje im szybki rozwój, unowocześni je i zwiększy ich konkurencyjność na międzynarodowym rynku zbrojeniowym. Sprzyjać temu będzie inteligentna specjalizacja w wybranych sektorach, tj. obrona powietrzna i przeciwlotnicza, systemy bezzałogowe, wsparcie dowodzenia i zobrazowania pola walki, broń strzelecka, rakietowa i artyleryjska oraz innowacyjna technika morska. Ważna jest także współpraca w realizacji krajowych i zagranicznych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze produkcji sprzętu wojskowego. PGZ jest organizacją odpowiedzialną społecznie wspierającą zrównoważony rozwój, ład korporacyjny, zasady etyczne oraz technologie przyjazne środowisku, a są to wytyczne ONZ 2015.

* Briefing prasowy – dyrektora Gabinetu Politycznego MON Bartłomieja Misiewicza i dyrektora Biura ds. Proobronnych Waldemara Zubka nt. przygotowań do Targów Pro Defense, odbył się 30 maja o godz. 11.30 w MON.

* Informacje o wydarzeniu Pro Defense: pro-defense.pl, mon.gov.pl, milwomen.pl i in.

oprac. Halina Kustosz, e-mail:h.kustosz[at]milwomen.pl

źródło: Expo Mazury w Ostródzie, MON, PGZ, net.