Konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i szefa NATO Jensa Stoltenberga (30 maja 2016)

prez_Duda_sekgen_NATO

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Belwederze z Szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Chcemy, by Polska była w NATO, ale także, aby NATO było w Polsce” – powiedział prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP podczas wspólnej konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergem, Sekretarzem Generalnym NATO. „NATO jest tym sojuszem, który daje gwarancie bezpieczeństwa i jest sojuszem obronnym. Sojusz musi być razem, musi reagować na wszystkie wyzwania, które przed nim stoją. Bezpieczeństwo każdego członka Sojuszu i wszystkich razem jest niepodzielne” – dodał prezydent Andrzej Duda.

Do Polski w dn. 30 maja 2016 przyjechał Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO. Jens Stoltenberg spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze z udziałem mediów, w tym MILWomen.pl. Kolejne spotkania odbędą się z premier Beatą Szydło, ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem i ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim oraz szefem BBN Pawłem Solochą.

Szczyt NATO pod przewodnictwem Stoltenberga odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie na Stadionie Narodowym. Głównymi tematami rozmów Jens Stoltenberga z Prezydentem RP, MON, MSZ i BBN będzie agenda szczytu oraz merytoryczna treść decyzji jakie mają zapaść w Warszawie. Z inicjatywy prezydenta RP, zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy, zwołane zostaną jeszcze dwa posiedzenia na najwyższym szczeblu, tj. NATO-Ukraina oraz NATO-Unia Europejska, z udziałem Szwecji i Finlandii. Z informacji Belwederu wynika, że planiści zaproponowali dla zwiększenia obronności Sojuszu (mających znaczenie działań defensywnych) wzmocnienie wschodniej flanki, zarówno pod względem sprzętu, infrastruktury, ale też 3,4 mld dolarów na ćwiczenia, wojsko i sprzęt, co zwiększy wojskową obecność na wschodniej flance NATO, a zatem też w Polsce. Rozmieszczonych zostanie kilka wielonarodowych i rotacyjnych batalionów NATO (ok. 4,5 tys. żołnierzy), przeprowadzonych zostanie kilka międzynarodowych szkoleń żołnierzy Sojuszu NATO w krajach bałtyckich, w tym w Polsce. W połowie czerwca dojdzie do spotkania szefów MON państw Sojuszu – poinformował Prezydent RP i dodał, że Fregata Kościuszko wyruszy na morze Egejskie, w ramach działania sojuszniczego.

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że szczyt NATO w Polsce odbędzie się w „bardzo ważnym czasie, czasie zagrożeń ze Wschodu, ale także z Południa. Polska wnosi wkład w Sojusz z wielu powodów, m.in. ćwiczeniami, zarówno na lądzie, wodzie, jak i powietrzu. Setki polskich żołnierzy służą w Afganistanie, Kosowie” – zauważył Stoltenberg. Docenił nas”Polska jest także przykładem, jeśli chodzi o obronność.Polska wydaje 2 PKB na sprzęt dla armii, jest bardzo dobrym przykładem” – dodał. Sekretarz generalny Sojuszu zadeklarował także, że „będzie więcej wojsk NATO w Polsce po szczycie, aby wysłać wrogom sygnał, że atak na Polskę jest atakiem na NATO„.

Każdy naród ma prawo szkolić swoich żołnierzy, planować działania ćwiczebne dostępne także w net’e, które są zgodne z zobowiązaniami międzynarodowymi i wpływają na gotowość do obrony” – stwierdził Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO (Belweder, 30.05.2016).

Nasz Sojusz jest solidarny, zjednoczony i silny. Atak na Polskę będzie traktowany jako atak na cały Sojusz” – stwierdził zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Prezydent Andrzej Duda (Belweder, 30.05.2016).

Rosja wobec planu instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce i w Rumunii. Na określenie Władimira Putina dot. budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii, stwierdził, że kraje te odczują „co znaczy być na celowniku Rosji”. Na pytanie ze strony mediów Jens Stoltenberg stwierdził, że „obrona przeciwrakietowa to długoterminowa inwestycja przeciwko długoterminowemu zagrożeniu”, wskazując równocześnie, że instalacja w Europie tarczy antyrakietowej, o której mowa od 2010 r. skierowana będzie przeciwko rakietom balistycznym wystrzeliwanym spoza regionu euroatlantyckiego, w związku ze wzrostem takiego zagrożenia. Stoltenberg zapewnił, że na tarczę składać się będą rakiety przechwytujące, które nie mogą być użyte w celach agresywnych.”Tarcza w żaden sposób nie jest wymierzona w Rosję” – dodał Jens Stoltenberg,

Sekretarz Generalny NATO. Prezydent Andrzej Duda stwierdził równolegle, że słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej „ma charakter rytualny od strony politycznej. To jest system o charakterze obronnym, on nie jest wymierzony w kogokolwiek, on jest budowany przeciwko atakowi rakietowemu i nie ma w nim nic o charakterze zaczepnym czy wrogim” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

* Jens Stoltenberg – Od 1 października 2014 Sekretarz Generalny NATO. Ur. 16 marca 1959 w Oslo, norweski polityk, ekonomista, w latach 1979–1981 dziennikarz „Arbeiderbladet”, wykładowca ekonomii na Uniwersytecie w Oslo, w latach 2002-2014 przewodniczący Partii Pracy, premier Norwegii w latach 2000–2001 oraz 2005–2013. Żonaty z Ingrid Schulerud, ma dwoje dzieci.

* Sekretarz Generalny NATO (ang. NATO Secretary General) – nominowany przez państwa członkowskie NATO przewodniczący Rady Północnoatlantyckiej (NAC), Rady planowania obronnego oraz Grupy Planowania Nuklearnego (NPG). Jest również tytularnym przewodniczącym wyższych komitetów NATO, Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego oraz Grupy Współpracy Śródziemnomorskiej. Jest również współprzewodniczącym Komisji NATO-Ukraina. Sekretarz generalny (wybierany na 4-letnią kadencję) jest odpowiedzialny za kierowanie i wspieranie opartego na konsultacjach procesu decyzyjnego Sojuszu. Może poddawać nowe tematy do dyskusji, uczestniczy aktywnie w podejmowaniu decyzji oraz wspiera rozwiązywanie konfliktów między państwami członkowskimi. Jest również głównym rzecznikiem NATO.

oprac. Halina Kustosz, MILWomen.pl, e-mail: h.kustosz[at]milwomen.pl