Rekruci kandydujący do służby w Siłach Zbrojnych RP

Ppor_Patrycja_Balcerowska_fot_Marian_Kluczyński

fot. Ppor. Patrycja Balcerowska, nawigator w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, zajmująca się obsługą radaru obserwacji obiektów nawodnych oraz systemu transmisji danych na samolotach patrolowo-rozpoznawczych Marynarki Wojennej typu Bryza. Jest jedyną kobietą w eskadrze. (Autor fot. Marian Kluczyński).

Wybierając szkołę i karierę wojskową w Siłach Zbrojnych RP – pamiętaj: „Na każdym kroku starano się udowodnić, że jestem za słaba na wojsko”. Im bardziej ktoś próbował mnie złamać, tym usilniej chciałam pokazać, że tutaj jest moje miejsce.” – porucznik Sylwia Klimkiewicz.Ukończyła automatykę i robotykę na Politechnice Białostockiej, następnie Roczne Studium Oficerskie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu specjalność przeciwlotnik. Od października 2010 do marca 2015 służyła w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym na stanowisku dowódca plutonu (dowódca obsługi) oraz zastępca dowódcy baterii (dowódca stacji). Przeniesiona na stanowisko mł. oficera w sekcji prasowej w Dowództwie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (od marca 2015). I dodała „W wojsku potrzebują inżynierów, którzy znają się na sprzęcie elektronicznym.

Kandydatki do szkół wojskowych

Dziewczęta w Polsce decydujące się na służbę w SZ RP muszą przejść dokładnie takie same szkolenia jak mężczyźni by dostać się do służby. Oczywiście egzaminy sprawnościowe dostosowane są do słabszej płci. „Są pewne różnice” – wskazuje kmdr Bożena Szubińska, b. pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet, obecnie w rezerwie. „Kobiety mają na przykład do przebiegnięcia kilometr, mężczyźni trzy, wykonują czasem też inne ćwiczenia. Nie udają, że są takie same jak mężczyźni” – dodaje.

Kmdr Szubińska zgadza się, że na pewne stanowiska w wojsku nie powinno się różnicować szkolenia i testów. Zwłaszcza tam, gdzie ważna jest wytrzymałość i siła. Na inne jednak nie ma potrzeby tak restrykcyjnych przepisów. „Dochodzimy do tego samego, tylko w inny sposób. Olimpijki też nie startują w jednych zawodach z mężczyznami.” – dodaje kmdr Bożena Szubińska.

Nie jestem zwolenniczką taryfy ulgowej podczas ćwiczeń fizycznych,bo gdybym była mężczyzną, to chciałabym,żeby kobieta wyciągnęła mnie z pola walki. W końcu na polu walki nie jest kobietą, tylko żołnierzem.Jednak biologia tak nas uwarunkowała, że pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Musimy ierzyć siły na zamiary. Zdaję sobie sprawę, że nigdy nie będę komandosem, mbo – nie ma się co oszukiwać – fizycznie temu nie podołam. Skoro nie mogę być komandosem, to chcę być jak najlepszym żołnierzem.” – por. Sylwia Klimkiewicz

Autorytet żołnierza

Żołnierz armii amerykańskiej jest postrzegany jako bohater narodowy.Do mojego przełożonego przychodziły paczki z przedszkola w Stanach z cukierkami, golarkami, kapciami itp. W środku znajdowały się także odręcznie rysowane przez przedszkolaków laurki z napisem: „Jesteś moim bohaterem”, „Wróć szczęśliwie do domu”. Powiem szczerze, że mnie to wzruszyło, a w USA jest to całkiem naturalne. Choć w Kosowie żołnierze amerykańscy nie walczą przecież w obronie ojczyzny, to szerzą pokój na Ziemi i dlatego są postrzegani jako bohaterowie. Byłam w pewnym sensie o to zazdrosna, bo u nas brakuje takiego podejścia. Jeśli polski żołnierz mówi, że jedzie na misję, to zaraz słyszy: „Jedzie, bo chce zarobić”. Nie ma się co oszukiwać – na misji korzysta się z przywilejów takich jak dodatkowa wypłata, ale porównując zarobki żołnierzy ze Stanów, Niemiec czy nawet z Turcji, to my naprawdę jesteśmy na szarym końcu. Pieniądze to nie jest priorytet.” – porucznik Sylwia Klimkiewicz

Zobacz filmy:

1. „Klasy wojskowe”, reż. ZS im. Kajetana hr. Kickiego, Sobieszyn-Brzozowa 298 A, 08-504 Ułęż, tel. (81) 866.79.00, e-mail: biuro@sobieszynbrzozowa.pl. Film dokumentalny o klasach wojskowych zrealizowany na zlecenie MON. (licencja YouTube, 10.02.2014)
2. „Kobiety w wojsku”, reż. Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej
(licencja YouTube, 22.10.2013)
3. „Kobiety w wojsku”, reż. snajperswd ((licencja YouTube,04.12.2010)

4. Narodowe Siły Rezerwy – jeśli wojsko jest Twoją pasją, to ten film jest dla Ciebie (film promocyjny, licencja YouTube, 15.12.2011)

Ubiór żołnierza-kobiety

Dowódca kompanii jeszcze w szkole wpoił mi punkt z Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych, w którym mowa jest o wyglądzie żołnierza. Powtarzał,że kobieta-żołnierz nie nosi kolczyków, jaskrawych gumek do włosów, włosy ma upięte tak, by nie dotykały munduru. Nie może mieć wyraźnego makijażu, jaskrawo umalowanych paznokci. Jedyną dopuszczalną biżuterią jest pierścionek zaręczynowy, obrączka albo sygnet. Żołnierz nie ma prawa rozpraszać i rzucać się w oczy. Na co dzień ubieram się w mundur polowy-spodnie moro, koszulka khaki, bluza i buty wojskowe. Do tego zielony beret. Kiedy mam na sobie mundur, zmienia się mój ton głosu, staję wyprostowana i jestem bardziej pewna siebie. Znajomi śmieją się, że takiej mnie nie znają.” – porucznik Sylwia Klimkiewicz.

Opinie polityków o służbie kobiet w wojsku

Premier Beata Szydło powiedziała „Dla mnie ważne jest, aby każda z pań w Polsce mogła robić i realizować swoje plany i zamierzenia, żeby mogła się spełniać.”

Do żołnierzy-kobiet w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim szef MON powiedział (08.03.2016) „To nie jest tylko oddanie szacunku kobietom, które służą w armii. To jest także przywołanie wielkiej polskiej tradycji, w której kobiety uczyły swoich mężów i synów męstwa, godności, odwagi”. Podkreślił, że służba kobiet sięga czasów historycznych, przypominając płk Emilię Plater, gen. Elżbietę Zawacką ps. „Zo”, Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, Lidię Lwow-Eberle, ps. „Ewa”, mjr Weronikę Sebastianowicz ps. „Różyczka”. „Tych nazwisk są nie setki, tysiące. Kobiety współtworzyły zawsze polską armię tak, jak współtworzą ją dzisiaj i nie ma dla nich granic ani w specjalności, ani w szarży, ani w stanowisku. Jesteście, drogie panie, solą polskiej armii. Dziękujemy wam za to” – podkreślił zwierzchnik SZ RP Antoni Macierewicz. W Dniu Kobiet (08.03.2016) szef MON Antoni Macierewicz powołał mjr Annę Pęzioł-Wójtowicz na stanowisko pełnomocnika ds. wojskowej służby kobiet.

Opinie kobiet o służbie w wojsku

Kobieta w wojsku – czy to na misji, czy na poligonie – traktowana jest na ogół jak kumpel, na równym poziomie. W mundurze niewiele nas różni od naszych kolegów. Wojsko jest jednak zdominowane przez mężczyzn. Kobieta musi naprawdę dużo przejść, wykazać się, by być traktowana na równi z mężczyznami. Tu potrzeba siły i determinacji, ale jeśli któraś z nas decyduje się na to, to daje z siebie wszystko.” – uważa kpt. Ewa Nowicka-Szlufik, dowódca plutonu saperów kompanii inżynieryjnej 1. Brzeskiej Brygady Saperów, uczestnicząca w operacji ‚Swift Relief’ w Pakistanie (2005-2006)

Ppor. Patrycja Balcerowska, nawigator w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, zajmująca się obsługą radaru obserwacji obiektów nawodnych oraz systemu transmisji danych na samolotach patrolowo-rozpoznawczych Marynarki Wojennej typu Bryza, jest jedyną kobietą w eskadrze. „Starać się trzeba tak samo – dawać z siebie wszystko. Nie czułam taryfy ulgowej, ale nikt też nie rzucał mi kłód pod nogi z powodu, że jestem kobietą” – twierdzi. (Na zdjęciu ppor. Patrycja Balcerowska z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, fot. Marian Kluczyński).

Zobacz film: „Dzień Otwarty w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach” (licencja YouTube, 07.10.2013)

Realia

Wielu mężczyzn traktuje jednak te wytyczne jako zamach na wojsko, na ostatni bastion męskości, tym bardziej, że kobiety decydujące się na karierę wojskową są niezwykle ambitne, pracowite wiedząc, że muszą udowodnić swoją wartość, co widać, wśród trzech prymusów absolwentów szkół wojskowych na ogół jest też kobieta. Do szkół wojskowych aplikuje coraz więcej dziewczyn, a kolejne awansują na coraz wyższe stanowiska w armii. Obecnie korpus oficerski stanowi ok. tysiąc kobiet, a podoficerski prawie 700. Jednak jak dotąd najwyższe stanowiska dowódcze, zajmowane przez kobiety, to dowódcy kompanii

Regulacje prawne

Podstawą prawną działania SZ RP są przede wszystkim:
1. Konstytucja RP
2. Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP z dnia 21 listopada 1967 r. (Dziennik Ustaw z 2015 roku, poz. 827 z późn. zm.). Zgodnie z artykułem 3 ust. 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, w skład Sił Zbrojnych wchodzą jako ich rodzaje: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne.

Organizacja SZ RP

Nad Siłami Zbrojnymi cywilne zwierzchnictwo sprawuje Prezydent RP tj. Andrzej Duda za pośrednictwem Ministra Obrony tj. Antoniego Macierewicza.

Dowódcami rodzajów Sił Zbrojnych (od 1.01. 2014 r.), którym podlegają poszczególne jednostki wojskowe są:
1. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych – gen. broni dr Mirosław Różański; Sekretariat Inspektoratu Systemów Informacyjnych: Al. Niepodległości 218,00-911 Warszawa, tel. +48 261.846.905, email: isi@mon.gov.pl; Sekretariat Inspektoratu Rodzajów Wojsk: ul. Żwirki i Wigury 103/105,00-912 Warszawa, tel. +48 261.875.700, email: dgrsz.irw.sekretariat@mon.gov.pl; Sekretariat Inspektoratu Szkolenia: ul. Żwirki i Wigury 103/105,00-912 Warszawa, tel. +48 261.825.777, email: dgrsz.is.sekretariat@mon.gov.pl. Wydział Działań Komunikacyjnych Oddziału Komunikacji Społecznej- uwagi dot. portalu, e-mail: rzecznik.dgrsz@mon.gov.pl

2. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych – Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ: gen. bryg. pilot Tadeusz Mikutel, tel. 261-85-56-10; Z-ca – gen.bryg. Sławomir Wojciechowski; Sekretariat: gen. broni Marek Tomaszycki, tel. 261-85-54-00; Rzecznik Prasowy: ppłk Piotr Walatek, tel. 261.855.444 lub 607.388.937, e-mail: rzecznik.do@mon.gov.pl lub do@wp.mil.pl.

Symbol Polski

Godło RP – wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy (art. 28 Konstytucji RP, Dz. U. z 9 lutego 1990, symbol nawiązuje do herbu Piastów, pierwszych władców Polski).

Ważne wydarzenia w Polsce dla żołnierzy z SZRP (2016)

1. Szczyt NATO (lipiec, 2016)- Rola Polski w NATO, zadania szczytu, opinie

2. Ocena polskiej armii przed szczytem NATO – Ćwiczenia „Anakonda-16” (czerwiec, 2016) z udziałem ok. 27 tys. żołnierzy z Polski i 21 innych państw, 7-17.06.2016) oraz szczyt NATO w Warszawie (8-9.07.2016)