Armia i PR Polski jest ważniejszy niż polityka

W czerwcu planowane są ćwiczenia „Anakonda-16” (największe ćwiczenie Wojska Polskiego z udziałem ok. 27 tys. żołnierzy z Polski i 21 innych państw, 7-17.06.2016), a w lipcu (8-9.07.2016) odbędzie się szczyt NATO w Warszawie, równolegle „kapitanowie uciekają ze statków” – ocenia v-ce szef MON Bartosz Kownacki odnosząc się do informacji o odejściu z WP pięciu generałów.

V-ce przewodniczący sejmowej komisji obrony i były wiceszef MON Czesław Mroczek (PO) podkreślił, że odchodzą generałowie, którzy mogą służyć krajowi jeszcze przez kilka lat i informuje, że „Będziemy analizować tę kwestię i będziemy wnioskować o pełną informację, bo to jest bardzo niedobra wiadomość dla sił zbrojnych i dla naszego kraju w ogóle. Oficerowie, którzy rozpoczynali służbę przed 1990 r., to najbardziej doświadczeni żołnierze, gotowi do obejmowania wysokich stanowisk. Informację o odejściu pięciu generałów pierwsze ujawniły media i zdaniem Mroczka MON „czepia się listonosza, że przyniósł niedobrą wiadomość”. Jeżeli pięciu generałów odchodzi, nie jest to spotykane zjawisko – informuje przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS). W jego opinii odejście pięciu generałów w jednym czasie to demonstracja, to nie przystoi oficerom.

Pięciu generałów (spośród dwudziestu trzech generałów DGRSZ), służących w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, przygotowanych do dowodzenia na poziomie taktycznym i operacyjnym, mogących dowodzić w przypadku zagrożenia naszego bezpieczeństwa, złożyło wypowiedzenia ze służby. Nie ujawniono jeszcze oficjalnie, którzy oficerowie zdecydowali się na dymisję i jakie są powody zakończenia służby. Według informacji z mediów (RMF FM, WP i in.) dymisje mieli złożyć:
– Inspektor Wojsk Lądowych generał dywizji Janusz Bronowicz oraz jego zastępcy Andrzej Kuśnierek i Stanisław Olszański.
– Szef Sztabu DGRSZ generał dywizji Ireneusz Bartniak
– Szef Inspektoratu Marynarki Wojennej v-ce admirał Marian Ambroziak

Rezygnacje oficerów miały być związane z niezadowoleniem z polityki nowego szefostwa resortu obrony, kierowanego przez Antoniego Macierewicza. Szef MON zapowiedział, że wojskowi, którzy rozpoczęli służbę przed rokiem 1989 lub kształcili się na uczelniach w ZSRR, nie będą mogli robić kariery w armii.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych powstało w 2014 roku (w ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia w Wojsku Polskim). GDRSZ jest odpowiedzialne za dowodzenie jednostkami WP w czasie pokoju i kryzysu oraz siłami, które nie zostały wydzielone do Dowództwa Operacyjnego w czasie wojny. Dowódcy Generalnemu RSZ podlegają Sztab oraz Inspektoraty: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Szkolenia oraz Inspektorat Rodzajów Wojsk oraz jednostki specjalne za pośrednictwem Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Anakonda (anakonda.do.wp.mil.pl/pl )– największe ćwiczenie Wojska Polskiego, w „Anakonda-16, które odbedzie się 7-17. czerwca 2016” będzie uczestniczyć ok. 27 tys. żołnierzy z Polski i 21 innych państw. Nazwa ćwiczeń Anakonda dot. węży dusicieli z bagien i rzek zamieszkujących lasy tropikalne Ameryki Południowej.


Kontakty:
(1) RP Dowództwa Generalnego RSZ – ppłk. Szczepan Głuszczak tel. (+48)722.387.212, tel. (+48) 261.825.060, e-mail: rzecznik.dgrsz@mon.gov.pl

(2) RP Dowództwa Operacyjnego RSZ – ppłk Piotr Walatek, tel.(+48)607.388.937, 261.855.444, e-mail: do@wp.mil.pl lub rzecznik.do@mon.gov.pl

(3) RP Anakonda – ppłk Piotr Walatek tel. (+48) 607.388.937, (+48 22)681.48.50 lub z-ca mjr Marek Pietrzak tel. (+48) 694.430.129, (+48)874.372.068, e-mail: media.anakonda16@mon.gov.pl

(4) Oficer prasowy Eurokorpusu – mjr Jakub Block, Etat-Major DU Corps Europeen, tel.(+33) 388.432.186, e-mail: j.block@eurocorps.org